KAHO SINT-LIEVEN 9100 Sint-Niklaas Plezantstraat 157 Kasteelstraat 6
INITIËLE LERARENOPLEIDING LAGER ONDERWIJS Tel. 03 760 08 86 Tel. 03 776 48 20
Fax. 03 766 06 74 E-mail:
[email protected]
STAGELESVOORBEREIDING Student(e):
Wendy Van Laere
Stageschool:
Heilige Familie
Klas (ON):
2 ONa
Stageklas:
4c
Stageles nr.:
13
Mentor:
Mevr. Greet Heylen
Leergebied:
Wiskunde
Datum stageles:
28/02/2003
Vaklector:
Mevr. Monique Hendrickx
Begin- / einduur:
08.55u – 09.45u
Stagelector:
Dhr. Jacques Van Holen
LESONDERWERP:
Les 105: Getallen Cijferen: vermenigvuldigen
LEERPLANSITUERING:
B40: Het product bereken van een natuurlijk getal a. een natuurlijk getal kleiner dan 10 b. een natuurlijk getal kleiner dan 100 c. een natuurlijk getal kleiner dan 1000 B45: De procedures om te cijferen begrijpen, mede op basis van inzicht in de tientalligheid en het plaatswaardesysteem van ons talstelsel. B46: De uitgevoerde bewerkingen controleren: a. door de uitkomsten van de bewerkingen te vergelijken met de schatting b. door bij de optelling en de aftrekking de omgekeerde bewerking uit te voeren c. door de zakrekenmachine te gebruiken
BEGINSITUATIE:
De leerlingen kunnen vermenigvuldigingen noteren in een schema in de meest verkorte vorm. De leerlingen passen reeds de afrondingsprocedure toe bij het schatten.
DOELEN:
DIDACTISCH MATERIAAL:
BRONNEN:
AANTAL BIJLAGEN:
Bestand : 317586839
1. De leerlingen kunnen vanuit een situatie een vermenigvuldiging halen en berekenen. 2. De leerlingen noteren de vermenigvuldigingen in de meest verkorte vorm en zonder schema. 3. De leerlingen maken een verantwoorde schatting. 4. De leerlingen controleren hun oplossing door de schatting en met behulp van een zakrekenmachine. -
De zakrekenmachine Kopieerblad 10/16 Werkboek 4b, p. 141 – 142
Zo gezegd, zo gerekend: - Handleiding 4b: p. 194 – 196 - Werkboek 4b: p. 141 – 142 - kopieerblad 10/16 -
Bijlage 1: kopieerblad 10/16 Bijlage 2: werkboek 4b, p. 141 – 142 Bijlage 3: handleiding 4b, op. 194 – 196
Laatst gewijzigd: 23/7/17
p. 1/4
TIJD
DL. NR.
LESFASE - LEERINHOUD
DIDACTISCHE WERKVORMEN INTERACTIE-IMPULSEN
LEERACTIVITEITEN
LEERMIDDELEN
Fase 1: Introductie. 10 min.
1
1
Rek
1
LK: Stijn gaat een nieuwe stift kopen in een warenhuis. De verkoper legt net zijn nieuwe waren in het rek. Hij legt 46 nieuwe stiften in het rek.
Luisteren
LK tekent het rek aan bord.
Kijken
VS: Hoeveel tijdschriften liggen er in het rek?
Antwoorden
1
Opgave: 28 x 46
LK schrijft opgave op bord.
Kijken
3
Schatting: - getallen < 100, ronden we af naar het dichtstbijzijnde tiental. - getallen > 100 maar kleiner dan 1000, ronden we af naar … 50 of … 100.
LK herhaalt de schatting met de lln.
Herhalen
3
40 x 250 = 10 000 50 x 250 = 12 500
VS: Wat is de schatting van 45 x 229?
Antwoorden
Bordschema 1
3
50 x 200 = 10 000
VS: Wat is de schatting van 53 x 187?
Antwoorden
Bordschema 1
3
30 x 50 = 1500
VS: Wat is de schatting van 28 x 46?
Antwoorden
Bordschema 1
1
28 x 46 = 1288
LK lost de oefening klassikaal op.
Lossen op
Bordschema 1
LK duidt leerling aan die oefening aan bord oplost.
Lost op
OG: Controleer de oplossing aan de hand Controleren van de gemaakte schatting. Fase 2: Instructie – leerproces. 30 min.
Bord
1. Organisatie: LK: Dit is een oefenles. LK: Als je het niet goed kan, dan is het nu
Bestand : 317586839
Laatst gewijzigd: 23/7/17
p. 2/4
Bordschema 1
Bordschema 1
TIJD
DL. NR.
LESFASE - LEERINHOUD
DIDACTISCHE WERKVORMEN INTERACTIE-IMPULSEN
LEERACTIVITEITEN
LEERMIDDELEN
het moment om te oefenen. 2. Mogelijke oefeningen:
2-34
Bordschema 2
LK schrijft enkele oefeningen aan bord.
Kijken en schrijven over
Bordschema
Bordschema 2
OG: Los de oefeningen aan bord op.
Lossen op
Bordschema 2
OG: Controleer de oefeningen aan de hand van de schatting.
Controleren
LK verbetert en bespreekt de oefeningen klassikaal.
Verbeteren en bespreken
Bordschema 3
4 Bordschema 3 3. Bijkomende oefeningen: 2-34
Oefening 1, werkboek p. 141
OG: Los oefening 1, werkboek p. 141 op.
Lossen op
Werkboek p. 141, oefening 1
2-34
Oefening 2, werkboek p. 142
OG: Los oefening 2, werkboek p. 142 op.
Lossen op
Werkboek p. 142, oefening 2
4
Oefening 1 – 2
LK verbetert en bespreekt de oefeningen individueel.
Verbeteren en bespreken.
Oefening 1 – 2
Fase 3: Verwerking. 10 min.
2-34
K10/16
OG: Los K10/16 op.
Lossen op
K10/16
4
K10/16
LK verbetert en bespreekt de oefeningen individueel.
Verbeteren en bespreken
K10/16
Bestand : 317586839
Laatst gewijzigd: 23/7/17
p. 3/4
BORDSCHEMA (manueel in te vullen in bordschrift) Linker zijbord
Bestand : 317586839
Middenbord
Laatst gewijzigd: 23/7/17
Rechter zijbord
p. 4/4